Bratislavská Arcidecéza :: KBS :: KPKC
Moje túžby
1. 4.
Moje túžby
Cieľ: Cieľom je naučiť pracovať birmovancov s túžbami a pomôcť im objaviť, že túžby človeka nie sú zlé, ale je potrebné ich očisťovať
Božie slovo
Podnety na prehĺbenie témy
- Boh nám nechce zobrať nič z nášho života, čo ho robí krajším, lepším, bohatším. On nič neberie, on všetko dáva (sv. Ján Pavol II.)
- pomôcť mladým ľuďom objaviť, že ich túžby nie sú zlé
- autentické túžby nás privádzajú k Bohu
- potrebujeme naše túžby očistiť a uvedomiť si, čo ich skutočne napĺňa a neuspokojiť sa s polovičatým riešením
- túžby sú v nás prítomné. Ak chceme rásť, potrebujeme ich rešpektovať
- ak neveríme, že naše túžby môžu byť naplnené, tak pristupujeme k náhradám šťastia
Podnety k spoločnému zdieľaniu v skupine
- ktoré sú moje najväčšie túžby?
- o čom hovorí moja túžba po spravodlivosti? Odkiaľ sa zobrala? Ako je to možné, že mám takú úžasnú schopnosť hneď objaviť a pomenovať, keď je niečo nespravodlivé? Ako môžem na nespravodlivosť reagovať inak ako len kritikou a vzburou?
- je Boh schopný uspokojiť moju túžbu po šťastí?
- poznáš človeka, ktorého vzťah s Bohom robí šťastným?
- čo s túžbami, ktoré sú silné, ale nevedú správnym smerom?
- aké náhrady šťastia ľudia najčastejšie používajú?
Modlitba
Pane, urob ma nástrojom svojho pokoja. Daj, aby som vnášal lásku, kde panuje nenávisť; odpustenie, kde sa množia urážky; jednotu, kde vládne nesvornosť. Daj, aby som prinášal pravdu tým, čo blúdia; vieru tým, čo pochybujú; nádej tým, čo si zúfajú; svetlo tým, čo tápu vo tmách; radosť tým, čo smútia.
Pane, daj, aby som sa snažil skôr potešovať iných, než aby mňa potešovali; skôr chápať iných, než aby mňa chápali; skôr milovať iných, než aby mňa milovali.
Pretože len keď dávame – nadobúdame; len keď zabúdame na seba – nachádzame seba samých; len keď odpúšťame – dostáva sa nám odpustenia; len keď odumierame sebe – povstávame k večnému životu. Amen.
(Sv. František z Assisi)
Aplikácia do života
- skús si uvedomovať, či to, čo robíš, skutočne napĺňa tvoje najhlbšie túžby
Materiály k téme
Najhlbšia túžba človeka je túžba po šťastí. Dá sa vzdať všetkého, len nie túžby po šťastí. Aj keď sa samovrah rozhodne skoncovať so svojím životom, nerobí to preto, lebo nechce byť šťastný, ale pre to, lebo neverí, že je možné to šťastie dosiahnuť.
Sú v nás teda rôzne túžby a každá naša túžba je nasmerovaná na šťastie a tým pravým šťastím je Boh. Preto hovorí sv. Augustín, že je nespokojné naše srdce, kým nespočinie v Bohu. Lenže často sa stáva, že pokrstený ľudia nemajú skúsenosť Boha ako milujúceho Otca, ktorý túži po ich šťastí viac ako oni sami. Miesto toho im bola predstavená karikatúra Boha, ktorý od nich len neustále niečo vyžaduje. Vtedy máme tendenciu začať hľadať uspokojenie svojej túžby po šťastí mimo Boha a Boha vnímame ako toho, čo žiarli na naše šťastie.
Túto situáciu veľmi rád využíva pokušiteľ, ktorý nám okamžite predostrie rôzne náhrady šťastia. Tie na chvíľu uspokoja naše potreby, ale ostáva po nich ešte väčšia prázdnota.
Nastala tu teda veľmi zaujímavá situácia – Boh nám dal túžby, ktoré nás majú privádzať k nemu, ale vplyvom opísaného procesu nás od neho odvádzajú.
Čo teda s tým? Môžeme naše túžby potlačiť a zakázať si ich. Lenže oni neprestanú existovať, len prejdú do ilegality, kde nás úplne rozbíjajú. Výsledkom je potom tvrdá, neurotická viera založená na prísnej disciplíne a na pravidlách musíš, nesmieš. Je to postoj staršieho syna z podobenstva o márnotratnom synovi.
Je tu ale aj iná možnosť. Naučiť sa očisťovať svoje túžby. Uvedomovať si, o čom hovoria a neuspokojovať ich nejakou náhradou šťastia. (alkohol, drogy, sex, workoholizmus, ...)
Zoberme si príklad. Mladý sa dostane do zlej partie. O čom hovorí jeho túžba chodiť medzi nich? Chce robiť zlo? Nie. On len túži po spoločenstve, po prijatí bez toho aby sa od neho vyžadovalo, túži po slobode od neustálej kontroly rodičov, túži uniknúť zo sveta dospelých, túži po vypočutí, pochopení, túži mať možnosť sa vyjadriť svoj názor, atď. Ak sa mladému človeku podarí pomenovať tieto svoje hlbšie túžby, omnoho ľahšie sa dokáže vzdať zlej partie a hľadať niečo iné čo skutočne uspokojí jeho túžby.
Podobne to platí o všetkých našich túžbach: túžba po alkohole hovorí viac o túžbe po zmyslu života ako o opojení alkoholom; sexuálne túžby hovoria viac o túžbe po prijatí, pochopení, blízkosti a podobne ako po krátkodobom pôžitku.
Preto nepotrebujeme bojovať proti naším túžbam, ale ich očisťovať uvedomovať si, o čom hovoria.
Dobrý spôsob ako mladým pomôcť vnímať prečo sú príjemné veci hriechom je pomôcť im pomenovať ich túžby pred hriechom a pocity po hriechu. Naplnil hriech tvoje očakávania? Čo prežívaš po ňom?
Videá