Bratislavská Arcidecéza :: KBS :: KPKC
Vydávam svedectvo o Bohu
6. 2.
Vydávam svedectvo o Bohu
Cieľ: pozvať k túžbe svedčiť o Bohu
Božie slovo
Iné pramene
Podnety na prehĺbenie témy
- vernosť pokrstených je prvotným predpokladom ohlasovania evanjelia a poslania Cirkvi vo svete (KKC 2044)
- evanjelizácia a vydávanie svedectva
- ohlasovanie kerygmy. Čo je to kerygma? Evanjeliová radosť: „Ježiš Kristus ťa miluje, obetoval svoj život aby ťa zachránil, a teraz žije po tvojom boku každý deň, aby ťa osvietil, posilnil a oslobodil.“ (EG 164)
- svedectvo života – predstaviť konkrétneho svedka viery
- vy ste Božie teraz ... (viac pozri v Materiáloch k téme)
- výbava na vydávanie svedectva – odvaha, múdrosť, priateľskosť, pokora a tichosť (počúvanie) (múdrosť nie je v obsiahnutí všetkej teórii ale: „Dôveruj celým svojím srdcom Pánovi a nespoliehaj sa na svoj um!“ (Prís 3,5)
- vydávanie svedectva prostredníctvom slova (hovoriť o Ježišovi a o jeho pôsobení v našom živote), služby (konkrétny skutok ľuďom)
- svedectvo slovom má byť krátke, autentické a kristocentrické
Podnety k spoločnému zdieľaniu v skupine
- prečo je potrebné svedčiť o Bohu, nie je to trápne?
- ak chceš vydávať svedectvo o Ježišovi Kristovi, musíš mať s ním osobnú skúsenosť. Vtedy tvoje svedectvo bude účinné. Máš osobnú skúsenosť? Akú?
- čo je podstatou svedectva?
- buďte svedkami, nie učiteľmi ... vydávajme skutočné, autentické svedectvo „Všetci sme povolaní ponúknuť druhým jasné svedectvo o Pánovej zachraňujúcej láske.“ (EG 121) Skúste si jeden druhému ohlasovať - Kto je pre teba Ježiš? Čo pre teba znamená veriť? Akú reklamu by si vedel urobiť birmovnej náuke? Čo ťa oslovilo na týchto katechézach?
- prečítajte si príbeh sv. Pavla, ktorý je ukážkou pravého a účinného svedectva (Sk 26,9-23) a zdieľajte sa o tom v skupinke
- aký bol Pavol pred tým, než sa stretol s Ježišom (Sk 26,9-11)
- aký bol, keď sa stretol s Ježišom (Sk 26,12-18)
- ako sa zmenil jeho život potom, čo stretol Ježiša (Sk 26,19-23)
- na základe tohto príbehu o sv. Pavlovi skús opísať ako teba pretvára Ježiš? Aký bol tvoj život pred tým ako doň vstúpil Ježiš, následne po tom, ako si sa stretol s Ježišom a po tom ako sa zmenil tvoj život po stretnutí sa s Ježišom?
- povzbuď a vydaj svedectvo o tom, ako Boh pretvára tvoj život? Čo sa v tebe zmenilo počas tvojej birmovnej prípravy? Aký som bol pred birmovkou, teraz ...?
- ako môže vyzerať svedectvo o Bohu? Vydávaš svedectvo slovom i skutkom, celým svojím životom?
- aké svedectvo vydávaš na sociálnej sieti? Svedčí o tom, že si kresťan? Ak si ho niekto pozrie, o akých tvojich hodnotách sa dozvie?
- môžeš vydávať svedectvo aj cez sociálne siete? Čo by si mohol zmeniť (pridať/odstrániť), aby tvoje svedectvo bolo svedectvom birmovanca?
Modlitba
- Ježišu, jediný Pastier svojho stáda, Ty, ktorý si nás všetkých povolal stať sa rybármi ľudí, uschopni nás k povolaniu, ktoré si nám zveril. Učiň nás pozornými k tichým prosbám mnohých bratov a sestier, ktorí ťa bolestne hľadajú v tme a volajú po svetle pravdy a teple lásky. Pre Tvoju najdrahocennejšiu Krv preliatu za nás a za spásu všetkých, daj nám milosť odpovedať na Tvoje volanie, aby sme ti v tejto našej dobe mohli odovzdať celý svet premenený evanjeliom. O to všetko Ťa žiadame na príhovor Panny Márie, Tvojej a našej Matky, ktorej zverujeme túto našu modlitbu. (Modlitba za novú evanjelizáciu)
Aplikácia do života
- ak nemám osobnú skúsenosť s Ježišom v mojom živote – v modlitbe mu o tom poviem a pozvem ho do môjho života
- vydám svedectvo o tom, že Ježiš je v mojom živote prítomný cez sociálne siete
- natočím krátke video o tom, čo pre mňa znamená byť veriacim
- svedectvo o Bohu v mojom živote môžem vydať aj konkrétnym skutkom – zapojím sa do nejakej konkrétnej aktivity vo farnosti (alebo ju zorganizuje moje spoločenstvo/skupinka)
Materiály k téme
„VY STE BOŽIE TERAZ“ - Vy, drahí mladí, nie ste „budúcnosťou“ – všetci radi hovoria: „Vy ste budúcnosťou“ – nie, vy ste prítomnosťou; nie ste Božou budúcnosťou, vy mladí ste Božím teraz! On vás zvoláva a volá vás vo vašich komunitách a mestách, aby ste šli hľadať starých rodičov, dospelých; aby ste sa postavili na nohy a spoločne s nimi sa chopili slova a uskutočnili sen, ktorý si o vás vysníval Pán.
Nie zajtra, ale teraz, pretože tam, kde je váš poklad, tam bude aj vaše srdce (por. Mt 6,21); a to, do čoho sa zamilujete, si získa nielen vašu predstavivosť, ale dotkne sa všetkého.
Pre Ježiša neexistuje nejaké „len zatiaľ“, ale láska milosrdenstva, ktorá chce preniknúť srdce a získať si ho. On chce byť naším pokladom, pretože nie je žiadnym životným „len zatiaľ“, či prechodnou módou: je darujúcou sa láskou, ktorá pozýva k sebadarovaniu.
Je konkrétnou, blízkou, reálnou láskou dnes; je sviatočnou radosťou, ktorá sa rodí z rozhodnutia mať účasť na zázračnom rybolove nádeje a dobročinnosti, solidarity a bratstva, oproti mnohým paralyzovaným či paralyzujúcim pohľadom - kvôli strachu, vylúčeniu, špekulácii a manipulácii. (Z homílie Sv. Otca Františka na záver SDM v Paname 2019)
Ježiš nás naučil veľké tajomstvo: „Lebo ani Syn človeka neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil a položil svoj život ako výkupné za mnohých.“ (Mk 10,45) A dodáva: „Dal som vám príklad, aby ste aj vy robili, ako som ja urobil vám.“ (Jn 13,15) Sme pozvaní všímať si ľudí okolo nás, byť vnímaví k tomu čo prežívajú a pro ich potreby. Ten, ktorému slúžime nezištne, v láske, ktorá nepočíta, sa opýta: „Čo ho vedie k tomu, že sa takto správa?“ Základom evanjelizácie je teda konkrétna láska k ľudom okolo nás.
AKO ZAČAŤ ROZHOVOR O KRISTOVI
Väčšina ľudí, ktorí svedčia o Kristovi (alebo to aspoň skúšajú), poznala, že najväčší problém je, aby rozhovor skutočne smeroval ku Kristovi bez toho, aby náš partner menil tému, alebo sa rozhovor zmenil na "náboženskú diskusiu". Nasledujúce rady vám môžu pomôcť pri vedení rozhovoru o Kristovi.
Spôsoby správania, ktoré napomáhajú vytvoriť príležitosť:
Počúvajte. Každý človek má najobľúbenejšiu tému sám seba. I veľmi zdržanlivý človek sa začne otvárať, keď bude téma rozhovoru pre neho zaujímavá a keď vycíti, že ho naozaj chcete počúvať. Ak máte naozajstný záujem a počúvate, môžete dávať aj tie najpodstatnejšie otázky a ľudia vám budú odpovedať.
a/ Pozerajte sa.
b/ Usmievajte sa. Tvárte sa prívetivo.
c/ Dávajte otázky, začínajúce sa "ako" a "prečo".
Buďte citliví k príležitostiam. Je to zvláštne, koľko príležitostí sa nám naskytne, keď o ne prosíme Pána. Ľudia vás často prosia o Ježiša, i keď to priamo nepovedia. Robia to tak, že vám rozprávajú o svojej nervozite, nude, pocite nezmyselnosti života, pocite viny, samoty atď.
Buďte ku každému priateľskí. Niekedy ľudia, o ktorých by ste si nikdy nepomysleli, že by mohli prijať Pána, bývajú tým najlepším ovocím. Možno ste jediným človekom, ktorý je k nim vľúdny, a to môže otvoriť cestu k službe.
Slúžte ľuďom. Služba tvorí základ pre duchovné pôsobenie. Neponáhľajte sa. Nájdite si čas porozprávať sa s ľuďmi. napr. pri káve.
Pochváľte. Naučte sa úprimne oceniť dobré vlastnosti svoj ho partnera.
Buďte vnímaví k problémom a potrebám druhého. Prejavte svoju účasť tým, že vyrozprávate podobný problém zo svojho života a to, ako ste ho vyriešili s pomocou Ježišovej moci.
Vždy si buďte vedomí, že je to Boh, kto otvára dvere, keď dozrel čas. Náš čas nie je jeho čas. Pre neho je tisíc rokov ako jeden deň.
Prijmite ľudí takých, akí sú. To neznamená, že ich na takejto úrovni necháte.
"Rešpektujte duchovný stav človeka, ktorému zvestujete evanjelium. Rešpektujte jeho tempo. Nerobíme správne, ak ho neprimerane nútime." (Pápež Pavol VI.)
ŠTYRI SPÔSOBY ZVESTOVANIA KRISTA
Ak hovoríme o slovnom zvestovaní Krista, hovoríme vlastne o sprítomnení evanjelia. Môžeme to robiť jedným z ďalej uvedených spôsobov. Takmer denne sa nám naskytne príležitosť jedným z týchto spôsobov svedčiť:
1 / SLOVO PRAVDY - jednoduché oznámenie nejakej Božej pravdy. Napr.: "Boh nám dnes dal krásny deň", "deti sú jedným z najlepších Božích darov", "tieto krásne hviezdy sa nad nami trblietajú preto, že Boh je skrytý za všetkým stvorením". SLOVO PRAVDY je možné oznámiť pri mnohých príležitostiach. V Jn 1, 29 hovorí Ján Krstiteľ slovo pravdy, keď v Ježišovi spoznáva Mesiáša: "Hľa, Baránok Boží, ktorý sníma hriechy sveta."
2/ OSOBNÉ SVEDECTVO - podelenie sa s vaším zážitkom s Kristom. Na tomto spôsobe je veľkolepé to, že ho nikto nemôže poprieť! Nikto nemôže polemizovať s vašou osobnou skúsenosťou. Pamätajte, že svedectvo nie je rozprávanie o tom, ako ste sa stali kresťanmi. Svedectvo je rozprávanie o tom, čo pre vás Boh robí dnes, včera alebo v určitej situácii v minulosti. V Jn 1, 41 svedčí Ondrej Pavlovi, keď hovorí: "Našli sme Mesiáša."
"Moderný človek radšej počúva svedkov než učiteľov, a ak počúva učiteľov, je to preto, že sú svedkami." Pápež Pavol VI.
3 / EVANJELIUM - znamená priamo povedať, ako ten človek môže poznať Krista. Sk 2, 37: "Keď to počuli, bolesť im prenikla srdce a povedali Petrovi a ostatným apoštolom: Čo máme robiť, bratia?"
4/ POZVANIE - vysvetlíme, o čo ide pri schôdzke nášho spoločenstva a pozveme svojho priateľa na budúci týždeň. Dáme najavo, že nás bude tešiť, keď priateľ našu ponuku prijme.
(Zdroj: Systém farnosti v bunkách)
Videá