Bratislavská Arcidecéza :: KBS :: KPKC
30. nedeľa cez rok B
Čo chceš, aby som ti urobil? Mk 10, 46-52
Ježiš sa na svojej ceste do Jeruzalema dostáva do kontaktu s rôznymi osobami. Potulný učiteľ pritom plní funkciu očisťovateľa úmyslov. Niektorí od neho odchádzajú plní smútku a sklamania, iní, ako je to v nasledujúcom prípade, obdarovaní tým, čo si žiadali.
Keď Ježiš so svojimi učeníkmi a s veľkým zástupom odchádzal z Jericha, pri ceste sedel slepý Bartimej, Timejov syn, a žobral. Keď počul, že je to Ježiš Nazaretský, začal kričať: „Ježišu, syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“
Mnohí ho okríkali, aby mlčal; ale on ešte väčšmi kričal: „Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“
Ježiš zastal a povedal: „Zavolajte ho!“
Zavolali slepca a vraveli mu: „Neboj sa! Vstaň, volá ťa!“
On odhodil plášť, vyskočil a šiel k Ježišovi.
Ježiš mu povedal: „Čo chceš, aby som ti urobil?“
Slepec mu odpovedal: „Rabboni, aby som videl!“
A Ježiš mu povedal: „Choď, tvoja viera ťa uzdravila!“
A hneď videl a šiel za ním po ceste.
Evanjelium dnešnej liturgie rozpráva o Ježišovi, ktorý vychádzajúc z Jericha navracia zrak Bartimejovi, slepcovi, ktorý žobre pri ceste. Je to dôležité stretnutie, posledné pred prvým vstupom Pána do Jeruzalema na Veľkú noc. Bartimej stratil zrak, no nie hlas! Totižto, keď počuje, že okolo prechádza Ježiš, začne kričať: „Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“.
Učeníkov a zástup jeho kričanie rozčuľuje a karhajú ho, aby mlčal. No on kričí ešte viac: „Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“. Ježiš to začuje a ihneď sa zastaví. Boh vždy počuje krik chudobného, a preto nie je len tak, že ho Bartimejov hlas zaujme, ale si uvedomí, že ten hlas je plný viery, viery, ktorá sa nebojí nástojiť, búšiť na srdce Boha, napriek nepochopeniu a výčitkám. V tomto tkvie podstata zázraku. Ježiš mu totiž hovorí: „Tvoja viera ťa uzdravila“.
Bartimejova viera vyžaruje z jeho modlitby. Nie je to ustráchaná modlitba, zvyková modlitba. V prvom rade volá Pána „Syn Dávidov“: teda rozpoznáva Mesiáša, Kráľa, ktorý prišiel na svet. Potom ho volá po mene, dôverne: „Ježišu“. Nebojí sa ho, nezachováva si odstup. A takto zo srdca volá na Boha priateľ v celej svojej dráme: „zmiluj sa nado mnou!“.
Iba táto prosba: „zmiluj sa nado mnou!“. Neprosí ho o nejaké drobné, ako to robil pri iných okoloidúcich. Nie. Od toho, ktorý môže všetko, si prosí všetko. Od ľudí prosí drobné, od Ježiša, ktorý môže všetko, prosí všetko: „Zmiluj sa nado mnou, zmiluj sa nado nad tým, kým som“. Neprosí nejakú milosť, ale predkladá seba samého: prosí o milosrdenstvo pre svoju osobu, pre svoj život. Nie je to len tak akási malá prosba, ale je to krásna prosba, lebo zvoláva zľutovanie, teda súcit, milosrdenstvo Božie, jeho nehu.
Bartimej nepoužíva veľa slov. Hovorí podstatu a dôveruje láske Boha, ktorá môže dať vykvitnúť jeho životu uskutočnením toho, čo je ľuďom nemožné. Práve preto nežiada od Pána almužnu, ale ukazuje všetko, svoju slepotu a svoje utrpenie, ktoré nebolo možné vidieť. Slepota bola špička ľadovca, ale vo svojom srdci mal mnoho zranení, príkorí, zlomených snov, chýb, výčitiek svedomia. On sa ale modlil srdcom.
I my, keď prosíme Boha o milosť, sme pozvaní do našej modlitby vkladať celý náš príbeh: zranenia, príkoria, zlomené sny, chyby, výčitky svedomia.
„Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Osvojme si dnes túto modlitbu. Opakujme ju. A pýtajme sa seba samých: „Ako je to s mojou modlitbou?“. Každý z nás nech sa pýta: „Ako je to s mojou modlitbou?“ Je to odvážna modlitba? Je vytrvalá v dobrom slova zmysle tak ako tá Bartimejova? Dokáže „polapiť“ okoloidúceho Pána alebo sa uspokojí s tým, že ho sem-tam formálne pozdraví, keď mi to príde na um? Tieto vlažné modlitby sú na nič. A potom sa tiež pýtajme: Je moja modlitba „hutná“, odhaľuje nahotu srdca pred Pánom? Prednáša mu môj príbeh a osoby z môjho života? Alebo je anemická (chudokrvná), povrchná, robená zo zvyku bez afektu a srdca?
Keď je viera živá, modlitba je od srdca: nežobre o drobné, neobmedzuje sa na momentálne potreby. Od Ježiša, ktorý môže všetko, si žiada toto všetko. Nezabúdajte na to. Od Ježiša, ktorý môže všetko, si treba žiadať všetko našou vytrvalou prosbou pred ním. On sa nevie dočkať, kedy môže vliať svoju milosť a svoju radosť do našich sŕdc, no my si, žiaľ, od neho zachovávame odstup, možno kvôli hanblivosti alebo lenivosti či nedostatku viery. Mnohí z nás, keď sa modlíme, neveríme, že Pán môže urobiť zázrak.
Prichádza mi na um životný príbeh – ktorý som videl – o jednom oteckovi, ktorému lekári hovorili, že jeho deväťročná dcérka neprežije noc; bol v nemocnici. On vzal autobus a odišiel z nemocnice do sedemdesiat kilometrov vzdialenej mariánskej svätyne. Bola zavretá a on pevne pritisnutý k mrežiam sa celú noc modlil: „Pane, zachráň ju. Pane, daj jej žiť.“ Modlil sa k Panne Márii, celú noc volal na Boha, kričiac zo srdca. Potom ráno, keď sa vrátil do nemocnice, našiel manželku, ako plače. Myslel si: „zomrela“. No manželka mu povedala: „To je nepochopiteľné, nepochopiteľné. Lekári hovoria, že je to zvláštne: zdá sa, že sa uzdravila“.
Volanie toho muža, ktorý prosil o všetko, bolo vypočuté Pánom, ktorý mu dal všetko. Toto nie je vymyslený príbeh: toto som skutočne videl v inej diecéze.
Máme takúto odvahu pri modlitbe? Od toho, ktorý môže dať všetko, prosme všetko, ako to urobil Bartimej, ktorý je v tomto veľkým majstrom, veľmajstrom modlitby. On, Bartimej, nech je nám príkladom svojou konkrétnou, vytrvalou a odvážnou vierou.
A Mária, modliaca sa Panna, nech nás učí ako sa obracať na Boha celým svojím srdcom, v dôvere, že on pozorne načúva každej modlitbe.
Pápež František
Ježiš denne kráča mojimi cestami. Je pri mne. Pýta sa na môj každodenný život, pýta sa, čo potrebujem. Uvedomujem si to? Dokážem vyskočiť ako slepec a prísť k Ježišovi?
Predstavím si Ježiša, ktorý ma volá a pýta sa ma: „Čo chceš, aby som ti urobil?“ Čo by som mu chcel teraz povedať?
Verím v Ježiša, ktorý uzdravuje? V srdečnom rozhovore ho môžeš prosiť o dar pevnej viery.
Je pre nás zaujímavé, že Bartimej prosil skôr o milosrdenstvo ako o uzdravenie. Čo to hovorí o jeho postoji?
Videá