Situácia mládeže na Slovensku

Situácia mládeže na Slovensku

Jozef Luscoň

 

Súčasná spoločnosť a mládež

Mládež je najcennejšia časť ľudskej spoločnosti, pretože je "tvorkyňou" budúceho ľudstva. V nej máme nádej, že prenesie skutočné hodnoty ďalším generáciám. Jej sa najviac dotýkajú všetky spoločensko-kultúrne zmeny. Pôsobia na mladého človeka a vzbudzujú v ňom rôzne hnutia a postoje k životu.

Dnešnú epochu spoločnosti nazývame "postmoderná". Vstup na Mesiac v roku 1968 sa chápe ako začiatok postmoderny. /Tak ako vstup do Ameriky v roku 1495 "odštartoval" stredovek./ Charakterizovať dobu, v ktorej žijeme, je dosť náročné. Medzi jej základné sprievodné znaky patrí:

Individualizmus a konzumizmus. Spoločnosť sa veľmi rýchlo mení. Sú tu stále nové a nové sociálno-kultúrne podmienky. Človek chce zobrať osud do vlastných rúk a samostatne sa rozhodovať. Nehľadí pri tom na potreby iných. Schéma života mnohých mladých ľudí je podľa vzorca "výkon a oddych /užívanie/". To všetko je príčinou silného individualizmu.

Relativizmus hodnôt. Heslo "hodnotné je to, čo mi osoží" sa mocne usídlilo medzi nami. Prináša to názorové spektrum, osvojenie si protichodných hodnôt, situačnú etiku. Rôzne postoje "kvasia" v človeku a zneisťujú ho. Následne dochádza k strate identity mladého človeka. Človek je dezorientovaný vo svojom hodnotovom systéme. Nevie, kto vlastne je, načo je tu, akú má hodnotu, aké hodnoty má vyznávať. Hľadá novú identitu, oporu v rôznych módnych prúdoch, sexuálnych vzťahoch, sektách...

Osobná skúsenosť - preráža nad tradíciu. Aj preto sa tradície odmietajú, prípadne si ľudia z nich niečo vyberajú /z kresťanstva - len pohreb, krst, birmovku, sobáš, alebo zvyk/

Iracionalita. Nad rozumom často zvíťazí intuícia, inštinkt, až iracionalita. To mladých ľudí často "hádže" do konania podľa vzoru "prajašterov".

Anonymita. Rodiny sú rozbité. Dospievajúcim chýba opora, pocit bezpečia. Nastáva anonymita, izolovanosť, nárast násilia. rozširujú sa sociálno - patologické javy v spoločnosti /drogy, prostitúcia, kriminalita, samovraždy/.

Protichodnosť - názorov, hodnôt a modelov života. Mladý človek sa v takejto spoločnosti pýta: "Čo robiť? Načo byť dobrý? Čo tu má zmysel?" Vplyv kultúry s novým štýlom života prináša bezradnosť vo výchove. Masmédiá určujú smer vývoja a modely života.

Informačná revolúcia. Vedecko-technická revolúcia je skončená a teraz prebieha informačná revolúcia, ktorú sprevádza aj "novodobá" kolonizácia sveta. "Ide to" najmä cez masmédiá.

Subkultúry. Mladí si vytvárajú subkultúry typu "kmeň".

Vznikajú vplyvom pluralitného videnia skutočnosti a rôznych hodnotových systémov, ktoré pôsobia na mladých ľudí. Majú svoje obliekanie, svoj štýl života, územie, vodcu, bojové pokriky, reč, tance, hudbu, náradie, /"skeiteri, rockeri, raperi, anarchisti"/. Často neprijímajú inú autoritu ani inštitúcie. Niektorí nadmieru vyzdvihujú svoje ja, svoju slobodu, iracionalitu.

 

Vplyv kultúry na mladých ľudí

Mladí ľudia sú v kultúre postmoderny ponorení. Žijú v nej. Všetko ich veľmi silne ovplyvňuje. Prejavuje sa to v ich prístupe k životu a to najmä v týchto smeroch:

Konzumizme, hodnotovom chaose

Pasivite, citovej nestálosti

živote bez ambícií, vôľovej slabosti

názorovej dezorientácii, individualizme

Podľa prieskumu Ústavu informácií a prognóz školstva majú pre mladých ľudí najväčší význam tieto hodnoty:

mať dobré zdravie

žiť v mieri

mať zamestnanie

založiť si rodinu a žiť v nej spokojne

mať dosť peňazí a vysokú životnú úroveň

mať deti a dobre ich vychovávať

žiť v kľude a istote

 

Najväčší vplyv na mládež má:

situácia v rodine

strávenie voľného času

masmédiá

rovesnícka partia

škola

 

Mládež a čísla o nej

Pre rozšírenie pohľadu na súčasnú mládež prinášam niekoľko štatistických údajov. Ich zdrojom sú ankety, ktoré urobili Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstvo školstva, Saleziáni Don Bosca, Focus - Centrum pre sociálnu a marketingovú analýzu. Prieskum sa uskutočnil počas roka 1997 a v prvom polroku 1998. Tu sú niektoré výsledky.

V Slovenskej republike je 996 000 mladých ľudí vo veku od 15 - 26 rokov. Z celkového počtu obyvateľstva je to 19,1%. Niektoré zo skutočností, v ktorých mladí ľudia žijú, sú nasledujúce:

 

Vzťahy:

77% má úplné rodiny

14% mladých ľudí žije v rodine s jedným rodičom

7% má vlastnú rodinu

32,7% manželstiev v SR sa rozviedlo

50% má rovesnícke partie, s ktorými sa stretáva

33% sa pravidelne stretáva s partnerom – partnerkou

 

Návyky:

50% má skúsenosť s hrou na automatoch

36% fajčí

15% má skúsenosť s drogami

40% z drogovo závislých je do 19 rokov

3,1% z drogovo závislých je do 15 rokov

 

Záujmy - voľný čas:

50% číta pravidelne noviny a časopisy

25% číta pravidelne knihy

27% aktívne športuje

20% chodí na diskotéky

33% navštevuje bohoslužby

36% vôbec nenavštevuje bohoslužby

20% pestuje pasívny oddych

 

Trestná činnosť:

V roku 1997 bolo na Slovensku spáchaných 99 000 trestných činov.

28,7% trestných činov spáchaných mladými ľuďmi do 18 rokov

10,4% trestných činov spáchaných mladými ľuďmi do 15 rokov

 

Vzťahy k svojmu životu:

80% je spokojných so životom

20% sa chystá zmeniť svoj životný štýl

40% nárast samovrážd u chlapcov /za posl.10 rokov, vo veku od 15 do 24 r./

34% veriacich uvažovalo o samovražde

44% neveriacich uvažovalo o samovražde

 

Zamestnanie:

V Slovenskej republike je 11,2% nezamestnaných ľudí. Táto skutočnosť značne zasahuje do života mladých ľudí. Medzi mládežou do 19. roku života je 16,3% nezamestnaných. Odborníci upozorňujú na skutočnosť, že úroveň materializmu u mladých ľudí v Slovenskej republike je väčšia, než u mladých ľudí v západnej Európe.

 

Cirkev a mladí ľudia

Cirkev azda ako jediná má záujem o celkové dobro človeka. Chce pomôcť ľuďom v každodenných potrebách a zároveň im sprostredkovať večný život. Žije s ľuďmi v ich kultúre a má byť kvasom v spoločnosti.

V súčasnosti sú však pre ňu zmeny v spoločnosti veľmi dynamické. Vynakladá veľa úsilia, aby dokázala odpovedať na výzvy doby, no nie vo všetkom sa jej darí. Veľkým problémom je, keď miestna Cirkev nedokáže žiť s mladými ľuďmi v ich kultúre, ale chce, aby oni žili s Cirkvou v "jej svete". Je nedobré, ak nedokáže preniesť evanjeliové hodnoty do ich života, nedokáže sa inkulturalizovať. V takýchto prípadoch dochádza k odcudzeniu sa mladých ľudí od Cirkvi.

Dezorientovanosť spoločnosti, hodnotový zmätok a iné negatívne vplyvy veľmi silne ovplyvňujú aj duchovný život mladého človeka. Pokušenie konzumizmu je ozaj veľmi silné. Je zaujímavé, že mladí veriaci sa u nás stavajú ku konzumizmu rovnako ako neveriaci.

To všetko im prináša vnútorný zmätok, krízu identity, únik z reality, závislosti, neveru v Boha, nedôveru v seba, v ľudí, v spoločnosť. Mladý človek tak prežíva rôzne životné roly a viera mu nerieši životné problémy.

 

Pomoc Cirkvi mládeži

Mladí ľudia vo farnosti

Z celkového počtu obyvateľov Slovenska sa viac ako 60% hlási k veriacim, pričom len okolo 8% z nich chodí pravidelne do kostola. Tradícia zdedená po predkoch sa "láme". Vo farnosti sa stretáva predkoncilové chápanie a prežívanie viery s novými požiadavkami na život. Chvála Bohu, že sa hľadajú cesty, ako odovzdať vieru v súčasnosti.

Mnohí ľudia dávajú prednosť osobnej skúsenosti pred náukou, rečami a tradíciami, ktoré sú vzdialené od ich konkrétneho života. Vo farnosti taktiež chýba predstavenie nového kresťanského štýlu života, ktorý je plný radosti, apoštolskej aktivity, presvedčenia, že ide o serióznu a radostnú životnú voľbu.

Aktívnych mladých veriacich nevieme všade zapojiť do života farských spoločenstiev. Starí ľudia ešte napĺňajú naše kostoly, pričom im vyhovuje štýl života. Ich vnuci však žijú v postmodernej dobe s myšlienkami i dynamikou tretieho tisícročia, preto ich prístup zo strany Cirkvi často nenapĺňa, nakoľko nie vždy chápe kladné hodnoty kultúry v modernom svete.

Tam, kde sa dokáže ísť smerom k nim, farnosť ožíva. Mladí ľudia sa pravidelne zúčastňujú na živote farnosti. Vznikajú pestré a kvalitné ponuky typu: mládežnícke sväté omše, kurzy, duchovné cvičenia, duchovné obnovy, relácie rádia, časopisy, stretnutia, spevokoly, divadlá. Činnosťou prekvitajú pastoračné i katechetické centrá. Teší najmä to, že mládež pravidelne pristupuje ku sviatostiam. Medzi ďalšie pozitíva patrí skutočnosť, že mnoho mladých ľudí prežíva radostne svoju vieru. Máme množstvo kvalitných kultúrnych, športových, charitatívnych akcií. K životu sa hlásia nové povolania. Vďaka Bohu sú tu ozaj veľké nádeje.

 

Vyučovanie náboženstva

V súčasnosti navštevuje náboženskú výchovu na Slovensku asi 450 000 žiakov. Medzi pozitíva vyučovania náboženstva patrí pravidelnosť, systematickosť, výchovné zameranie, snaha o orientáciu i sprevádzanie mladých ľudí, snaha sprostredkovať zážitky viery, svedectvo i skúsenosť viery zo strany katechétov, vydanie učebníc, pomôcok a iné.

Nedostatky pri vyučovaní náboženstva súvisia s javmi, ktoré prináša súčasná kultúra a štýl života. V dynamike premeny kultúry zástupcom Cirkvi niekedy chýba nová reč i symboly. Výuka je často odštiepená od života mladých ľudí, od života farského spoločenstva ba aj od sviatostného života. Životná skúsenosť mladých ľudí sa nezhoduje s ich náboženskou skúsenosťou, pretože tá ich nezasahuje do hĺbky. Život im veľmi často prebieha mimo Cirkvi, v sekularizovanom svete, kde je iný rytmus života, než to, čo sa učia.

 

Výzvy mladých

Duchovný zážitok je dnes u mladých ľudí veľmi dôležitý. Je na nás, aby sme im sprostredkovali stretnutie s Bohom. Je pri tom potrebné dať si pozor, aby sme úžas Ježiša nenahradili definíciami farizejov, ale priniesli radostnú zvesť v reči ich kultúry. Toto stretnutie s Bohom im má priniesť vnútorné oslobodenie a radosť zo života.

Najdôležitejším obdobím pre zachovanie viery je ich dospievanie. V tom čase potrebujú pomoc transformovať "ja-hodnoty" z detstva do dospelosti. Tu potrebujú sprevádzanie, aby mali istotu a stabilitu.

 

Pastoračné východiská

Pri pastorácii ide najmä o spôsob činnosti, ako priniesť evanjeliové hodnoty medzi ľudí. Náboženstvo dnes posudzujú podľa toho, čo s človekom urobí. Nestačí hovoriť, že je pravdivé, ale treba ukázať, čo prináša pre život. Preto je nesmierne dôležité mať jasné pastoračné ciele - vyplývajúce zo života, končiace v každodennom živote a prinášajúce večný život.

Viera nemá vyraďovať ľudí zo spoločenstva, ani vyrábať z človeka sériový výrobok. Práve naopak. Ponúka cestu na výchovu krásnych originálov, zrelých ľudí, otvorených pre všetko dobré, nespútaných strachom, pripravených meniť svet k dobrému.

Preto medzi ciele formácie i pastorácie patrí neustále si všímať kultúrny kontext mladých ľudí a prinášať im trvalé evanjeliové hodnoty, ktoré menia ich postoje. Pri formácii sa vychádza zo života a končí sa pri živote. Ide o formáciu pre zodpovednosť vo všednom dni. Čoraz viac pri týchto postupoch nadobúda na význame popri osobnom kontakte aj spoločenská komunikácia. Je to nová moc, ktorá informuje aj formuje. A to často silnejšie ako rodičia i škola. Masmédiá ponúkajú nové modely života. Ide o nový aeropág - obdobný tomu, do ktorého vkročil svätý Pavol. Nakoľko je doba pohanská, pastorácia často od nás vyžaduje postupy v štýle svätého Pavla apoštola. Pastoračná láska je schopná zachytiť tieto smery a požiadavky.

 

Naše ponuky mladým ľuďom

Popri všetkých ťažkostiach doby mladí ľudia však najviac hľadajú osobné stretnutie s človekom. Chcú stretnúť kresťana, človeka, ktorý ich chápe a má rád. Chcú mať vnútornú slobodu, plnosť života. Chcú, aby im Cirkev ponúkla zmysluplné aktivity angažovanosti. A to je to, na čom sa dá budovať.

Okrem toho máme im pomôcť objaviť vlastnú hodnotu a hodnotu života vôbec. Ďalej očakávajú, že niekto im predstaví nový kresťanský, príťažlivý štýl života. To vyžaduje ponúkať im príťažlivé vzory veriacich, ktoré idú s nimi, ktoré ich naučia vypestovať si osobný vzťah k Bohu a k ľuďom.

Začlenenie do kresťanského spoločenstva má pre všetkých nezastupiteľnú hodnotu. V takomto prostredí si posilňujú vzťahy, rozvíjajú talenty, preberajú zodpovednosť a začleňujú sa do života Cirkvi. Tu optimálne dozrievajú pre svoje povolanie a nachádzajú svoju úlohu, ktorú Boh pripravil pre nich.

Je povzbudivé, že na mnohých miestach Slovenska v súčasnosti vznikajú výchovno-pastoračné komunity, pozostávajúce z kňazov, katechétov, animátorov, rodičov, ktorí mladých ľudí sprevádzajú a pomáhajú im aktívne sa zapojiť do života spoločnosti i Cirkvi.

Máme v Cirkvi poklady, ktoré sme zhromažďovali 2000 rokov a v súčasnosti hľadáme aj nové spôsoby, ako ich ponúknuť, aby ich mládež prijala a osvojila si ich. Je nádej, že to s pomocou Božou dokážeme.

 

Videá