IMOS - Ide mi o svätosť - príprava na prvé sväté prijímanie

 

IMOS je program prípravy detí na prvé sväté prijímanie vo farnosti tvorivou inovatívnou formou.

Cieľom IMOS-u je vytvoriť vo farnosti pôdu – rodinné prostredie – pre deti, ktoré sa pripravujú na prijatie sviatosti, aby zasiate zrnko viery za pomoci rodičov, kňazov a animátorov správne vzklíčilo a prinieslo očakávanú úrodu – priateľstvo s Ježišom.

Program IMOS prebieha formou vopred pripravených stretnutí podľa možností konkrétnej farnosti. Program pozostáva z 8 stretnutí v mesačných intervaloch. Časová náplň jedného stretnutia sú 4 hodiny. Každé stretnutie môže v sebe zahŕňať svätú omšu pre deti a ich rodiny.

Ideálnym modelom sú:

●spoločné stretnutia pre DETI s ANIMÁTORMI;

●spoločné prípravno-formačné stretnutia pre ANIMÁTOROV so ZODPOVEDNÝM za apoštolát a jeho tímom;

●spoločné stretnutia pre RODIČOV s KŇAZOM a jeho tímom.

 

Obsahová náplň stretnutí:

  1. stretnutie: Priateľ
  2. stretnutie: Modlitba – stretnutie s priateľom
  3. stretnutie: Verím v Boha
  4. stretnutie: Desatoro 1. – 3.
  5. stretnutie: Desatoro 4. – 10.
  6. stretnutie: Sviatosť zmierenia
  7. stretnutie: Svätá omša
  8. stretnutie: Opakovanie (odporúčaná forma je víkendové sústredenie)

 

Flexibilita

Program IMOS je veľmi prispôsobivý podmienkam vo farnosti. Flexibilnosť a tvorivosť projektu sa odzrkadľuje na počte detí na hodinách náboženstva, na zapojení ľudí s konkrétnymi darmi a tiež na priestorových a časových možnostiach.

 

Program IMOS ponúka viacero možností podľa reality farnosti:

●            stretnutia detí s animátormi;

●           stretnutia detí s animátormi a stretnutia rodičov s kňazom, prípadne s tímom laikov, odborníkov;

●            stretnutia detí s animátormi a podľa možnosti aj stretnutia celých rodín s kňazom a tímom.

Osvedčená frekvencia stretnutí je raz za mesiac.

Príprava

V rámci prípravnej fázy je dôležité zamerať sa na tieto aspekty:

  • Komunikácia s katechétmi  a rodičmi
    S katechétmi v školách, ktoré spadajú do farnosti, je dobré spolupracovať, keďže majú s deťmi týždenný kontakt. Nie je nevyhnutná ich aktívna prítomnosť na stretnutiach, ale mali by mať prehľad, o čom bolo stretnutie, aby sa na hodinách vedeli o stretnutí IMOS porozprávať. Pri komunikácii s rodičmi treba dbať na informovanosť cez rôzne komunikačné kanály. Informácie by mali byť jasné, presné, transparentné a správne načasované.
  • Čas stretnutí
    Treba vhodne vybrať čas stretnutí, aby vyhovoval deťom i rodičom, ale aby bol vhodný aj pre animátorov a dobrovoľníkov. Na začiatku školského roka je potrebné mať stanovené dátumy. Osvedčilo sa mať v nich určitú pravidelnosť, napr. druhá sobota v mesiaci.
  • Priestor
    Je ideálne mať pre deti veľkú priestrannú sálu so stoličkami, ktoré sa dajú presúvať, a tiež malé miestnosti na skupinové aktivity.
  • Papierová dokumentácia
    Ak má dieťa pristúpiť k prvému svätému prijímaniu v kostole farnosti, je potrebné odlíšiť prípravu na hodinách náboženstva v škole, ktorá spadá do farnosti, od mimoškolskej doplnkovej prípravy IMOS. Odporúčanie je nechať IMOS ako nepovinnú súčasť školskej katechézy, ale veľmi odporúčanú vo farnosti. Je vhodné vyzdvihnúť pozitíva prípravy na prvé sväté prijímanie takouto formou. Prihláška by mala obsahovať všetky dôležité informácie naraz (informácie potrebné pre matriku, záznam o krste, súhlas so spracovaním údajov, spôsob komunikácie s rodičmi, dátumy stretnutí, požiadavky zo strany farnosti…).

Postoje

Program IMOS je efektívnejší, ak sa nezabúda dať dôležitosť nasledujúcim postojom,  prostredníctvom ktorých sa môžeme priblížiť bližšie k srdcu každého, kto prichádza do kontaktu s IMOS-om:

  • Priateľstvo
    Myšlienka priateľstva je v projekte nosná: vytváranie priateľských vzťahov medzi deťmi navzájom, medzi deťmi a animátormi, medzi animátormi navzájom, medzi animátormi a zodpovednými za projekt. Priateľský vzťah aj medzi kňazom a deťmi, animátormi, rodičmi, dobrovoľníkmi, farnosťou atď. Cez tieto vzájomné priateľské vzťahy je možné vytvárať podmienky na vytvorenie vzťahu s Ježišom, farnosťou, Cirkvou.
  • Ľudskosť
    Normálnosť či obyčajná ľudskosť vie byť otvárajúcim kľúčom sŕdc ľudí. Práve toto býva jedna z vecí, prečo je IMOS vyhľadávaným. Malé gestá pozornosti, no veľmi potrebné. Mať vopred pripravené pomôcky, aby sa mohli všetci zapojiť do privítania detí a rodičov. Venovať sa s úsmevom, pokojom a radosťou prichádzajúcim. Pomôcť urobiť prvé kroky v novom prostredí a v novom kolektíve. Dať najavo, že každý je dôležitý a povšimnutý.
  • Prostredie
    Príjemné – čisté a esteticky upravené prostredie je pridanou hodnotou. Dať si záležať na výzdobe. Vedieť vtiahnuť do témy aj kulisami sa tiež osvedčilo, avšak toto si vyžaduje pomoc dobrovoľníkov.
  • Osobný kontakt
    Venovať každému osobný záujem je náročné a pritom aj veľmi pekné: dať hodnotu každému, tak ako aj Ježišovi záleží na každom. On nás pozná po mene. Je dôležité poznať meno dieťaťa.
  • Priateľ duše
    Mať priateľa duše je ďalšia dobrá rada inšpirovaná donom Boscom. Dieťa, ktorému sa otvára horizont nadprirodzena, potrebuje mať niekoho, kto mu bude oporou na ceste dobra. Zvlášť teraz, keď naokolo lieta množstvo informácií, nie je ľahké vedieť sa zorientovať. Tretí ročník ZŠ je akoby zlomový. Ak sa deti správne zachytia a začlenia do kolektívu, je to predzvesť aj dobre prežitej puberty. S prechodom na druhý stupeň je fajn, ak majú v sebe upevnené určité presvedčenia o životných hodnotách, teda aj viery. Tu zohráva veľkú úlohu nielen rodina, ale aj rovesnícka partia. A dobré vzory. Tu je pôda pre animátorov, ktorí sa nimi môžu stať, a teda by sa aj mali. Don Bosco sa snažil každému priradiť staršieho kamaráta ako „anjela“.

Myslím si, že sa netreba báť deťom približovať nebo správnym spôsobom, napr. prostredníctvom radosti a dobroty. Skáčte, kričte, len nehrešte! – to sprevádzalo svätého Filipa Neriho a don Bosco si to vzal za svoje tiež. Radostné srdce je odrazom Boha. Cez hru a veselosť, ktoré sú deťom blízke, sa dá dotknúť srdca. Zasiať obraz láskavého, dobrotivého, milosrdného Boha Otca. Srdce dieťaťa je formovateľné. Je to tá dobrá pôda s predpokladom úrody.

 

Pre viac informácií o tejto príprave, kontajtujte sr. Gabrielu Baňasovú, FMA gabi.banasova@gmail.com

Videá