Bratislavská Arcidecéza :: KBS :: KPKC
Situácia katechézy v Maďarsku
Situácia katechézy v Maďarsku
György Udvardy
Riaditeľ Komisie pre katechizáciu v Maďarsku
Chcem vyjadriť svoju úctu a obdiv všetkým účastníkom Celoslovenského katechetického seminára a zodpovedným za katechézu. Je to pre mňa pocta, že vám môžem predstaviť situáciu katechézy v Maďarsku. Dúfam, že naše skúsenosti pomôžu aj vám v orientácii na tomto poli.
Dotknem sa nasledovných tém:
I. Naše zákony a katechetická prax
II. Situácia v katechéze - podmienky odovzdávania viery
III. Úlohy katechézy v nastávajúcom období v Maďarsku
I. Naše zákony a katechetická prax
1. Zákony usmerňujúce školskú katechézu
Maďarská Ústava umožňuje fakultatívnu náboženskú výchovu na základných a stredných školách pre všetky cirkvi, zaregistrované na súde. Rodičia musia žiadať o školskú katechézu svojich detí a musia ich na náboženstvo prihlásiť. Škola musí zabezpečiť iba podmienky na vyučovanie (učebňu) pre dve hodiny náboženstva týždenne. Financie na odučené hodiny zasiela Ministerstvo školstva na vedenie cirkví, v našom prípade na diecézy. Výška honoráru za vyučovaciu hodinu sa rovná výške honoráru pedagóga s rovnakou kvalifikáciou. Katechéta však nie je členom učiteľského zboru.
Kvalifikáciu katechétu vedenie školy nie je oprávnené hodnotiť. Zodpovednosť za kvalifikáciu má iba zodpovedný danej cirkvi. Toto sa týka i kánonickej misie. Kontrola odučených hodín náboženstva v škole (inšpekcia) je tiež kompetencia zodpovedného danej cirkvi. Vedenie školy môže požiadať o prehodnotenie práce katechétu v prípade vážnych odborno-pedagogických alebo disciplinárnych nedostatkov.
V katolíckych školách sú dve hodiny týždenne zaradené do rozvrhu hodín a sú klasifikované.
2. Uživotnenie zákonov v praxi
Nakoľko zákony umožňujú školské vyučovanie náboženstva fakultatívnym spôsobom kvôli rodinnému zázemiu, spoločenskej situácii a sekularizovanému zmýšľaniu, na školskom vyučovaní náboženstva sa zúčastňuje asi 15% mladých a detí. Toto číslo sa mení podľa krajov. Sú miesta, kde sa na školskej katechéze zúčastňuje 90% detí a mladých. Na stredných školách má záujem o katechézu 2-3% študentov.
Spolu s farskou katechézou sa zúčastňuje na pravidelnej katechéze asi 30% mládeže.
II. Situácia v katechéze - podmienky odovzdávania viery
1. Situácia rodín - pripravenosť rodičov pri odovzdávaní viery
Stav rodín odzrkadľuje stav spoločnosti. Spoločnosť sa na rodinu - čo sa týka funkcie - pozerá ako na hodnotu. Rodina ako spoločenstvo však v mnohých oblastiach trpí nedostatkami alebo zraneniami. Príčinami sú: vysoké pracovné tempo, vplyv materialistického myslenia, nedostatok kresťanských zásad vo výchove. Na život rodiny majú veľký vplyv masmédiá. Náboženské hodnoty sú odsunuté do úzadia. V dôsledku individualizmu sa stráca vzájomné prijatie, služba a prispôsobovanie sa jeden druhému. Konfliktné situácie sa neodstraňujú riešením problému, ale rozvodom.
V množstve rodín v náboženských otázkach je vysoká nevedomosť, tiež chýbajú dobré príklady. Namiesto pravých ideálov a opravdivého šťastia nastupujú nepremyslené, drobné a bezprostredné radosti. Jednou z príčin tohoto javu je i to, že mnohé rodiny zápasia o ekonomické prežitie.
Rodina nespĺňa vždy dostatočne úlohu odovzdávania viery. Rodičia, práve pre nedostatočnú prípravu a slabé morálne základy, nevedia potrebným spôsobom vychovávať svoje deti.
Vo všeobecnosti chýba model kresťanskej rodiny, preto ona ani nemá vplyv na spoločnosť. Pre väčšinu mladých rodina a povolanie nie sú príťažlivým vzorom práve pre ich negatívnu skúsenosť. Neustále rastie počet rozbitých rodín. Súčasne rastie i počet tých, ktorí neuzatvárajú manželstvo.
Vzťah rodičov, ich vzájomná úcta sa zužuje na základné rodičovské funkcie.
Absentuje modlitba v rodinách a preto sa každodenné problémy a rozhodnutia neriešia vo svetle evanjelia. Z tohoto dôvodu rodinný život nie je svedectvom ani pre členov rodiny, ani pre spoločnosť.
V tejto súvislosti má katechéza dôležitú úlohu zodpovedne a príťažlivo poukázať na podstatu rodiny. Pomocou systematickej katechézy treba napomáhať vzájomnému prijatiu sa jednotlivých členov rodiny, utužovať vzťahy a tak napomáhať integrácii rodiny do života Cirkvi a spoločnosti.
2. Situácia mladých
Situácia v rodinách a spoločnosti vo veľkej miere ovplyvňuje situáciu mladých.
Mladí zdedili neusporiadané mravné hodnoty minulých desaťročí. Pretože nemajú možnosť poznať iné, sú celkom vystavení týmto názorom a stávajú sa ich obeťami.
Pri hľadaní životného šťastia sú ovplyvňovaní manipulovaným chápaním života. Volia si také životné riešenia, kde ich materialistické myslenie zneužíva. Žijú v obrovskom napätí. Zmocňuje sa ich preto neraz depresia, zúfalosť, zúrivosť, odvrat od života, uzatvárajú sa a izolujú alebo hľadajú ľahké riešenie. Vnútornú prázdnotu vypĺňajú a napätie uvoľňujú alkoholom, drogami, sexuálnou slobodou a hlukom.
Mnohí sa cítia byť zbytoční, veď svet dospelých im to nahovára. Väčšina z nich trpí duchovnou prázdnotou a rozpadom rodín.
Veľká časť mladých neverí v budúcnosť ani nemá obraz o budúcnosti. Málokto z nich vidí význam námahy a utrpenia. V osobných vzťahoch sú často povrchní. Neradi sa zaväzujú trvalejšie k životu nejakého spoločenstva. Preto málokto z nich si volí kňazstvo, rehoľné povolanie či manželstvo.
Mladí prirodzene hľadajú zmysel a cieľ svojho života. Badať akúsi potrebu náboženstva. Avšak v klasických náboženských formách nie vždy nachádzajú svoje miesto, resp. tieto nie vždy vystihujú to, čo by malo byť ideálom.
V dôsledku týchto skutočností si nevedia predstaviť, pripraviť a budovať svoju kresťanskú budúcnosť.
Úlohou katechézy mladých je predstavenie správnych evanjeliových hodnôt a na základe nich pomoc v slobodnom, zodpovednom a samostatnom myslení, vytváranie osobnej kresťanskej identity, ktorá nevyhnutne predpokladá spoločenstvo.
3. Situácia detí
Obeťou krízy spoločnosti a rodiny sú deti. Pre ne je najdôležitejšie stabilné milujúce prostredie, vzájomná láska matky a otca, ich láska voči nim a prispôsobovanie sa súrodencom.
Veľkým problémom je, že vysoké percento detí toto dostáva od rodiny málokedy alebo s veľkými nedostatkami.
Z mnohopočetných rodín sa vyvinul model nukleárnej malej rodinky: narastá počet rodín s jedným dieťaťom. Stále viac detí vyrastá v rozbitých rodinách, kde neodvratne chýbajú prirodzené podmienky na odovzdávanie viery. Taktiež narastá počet detí, ktoré žijú v rodinách, kde sa rodičia znovu sobášili. Toto skrýva v sebe obrovské zdroje napätia, čo deti nie sú schopné spracovať.
Dieťa trávi značnú časť svojho života v školskom prostredí. V jeho živote zohrávajú učitelia a vychovávatelia dôležitú úlohu. Práve pre relativizovanie hodnôt dostávajú deti od jednotlivých vychovávateľov iné a iné životné hodnoty. Dieťa ešte nie je schopné prehodnotiť tieto informácie. Tiež mu robí veľké ťažkosti zorientovať sa medzi rôznymi názormi spolužiakov. Táto skutočnosť vedie k relativizácii evanjeliových hodnôt.
V značnej miere sa zhoršila ochota detí a mladých učiť sa a stále ťažšie sú vychovateľné. Treba počítať aj s duchovným a citovým nedostatkom, z ktorého vyplýva vážny komunikačný a výchovný problém. Aj toto patrí medzi úlohy katechézy.
"Počas predškolského veku katechetický proces je eminentne výchovný, vnímaný na rozvoj ľudských daností, ktoré sú antropologickým základom pre život viery..." (VDK 178).
4. Prostriedky na odovzdávanie viery
Základnými kanálmi pre odovzdávanie viery sú: rodina, farské spoločenstvo, cirkevné školy, spoločenstvá, permanentná a príležitostná katechéza (porov. VDK 253). Vo väčšine prípadov tieto ale zápasia s ťažkosťami a preto nespĺňajú svoju úlohu. Nie sú pripravené na to, aby odovzdávali ľuďom vieru v zmenených podmienkach. Predpokladajú totiž, ako základnú podmienku systematickej katechézy, existenciu potreby prebudenia viery, a táto tu nie je.
Ani katechéti napriek kvalitnej teologickej a biblickej príprave nie sú pripravení patričným spôsobom na aktuálnu situáciu: evanjelizovať a byť misionárom.
V katechéze sa často stáva, že celé apoštolské úsilie sa zameriava na riešenie jednotlivých ťažkostí, avšak chýba systematická a dôsledná katechéza, ktorá by vedela dať odpoveď na súčasné problémy. Dôsledkom tejto nevyhovujúcej katechézy je veľký rozmach siekt.
Zodpovední za odovzdávanie viery (práve v dôsledku zmätenej situácie) najčastejšie očakávajú nápravu chýb nie sami od seba, ale od iných. Kritika potláča pozitívne hľadanie.
Tieto základné nedostatky v odovzdávaní viery zoslabujú celú katechézu.
4.1. Farské spoločenstvo a katechéza
"Kresťanské spoločenstvo samé o sebe je živou katechézou. Preto, čím je, ohlasuje slávu, koná a trvalo zostáva životným, nevyhnutným a prvoradým miestom katechézy" (VDK 141).
Vo farskom spoločenstve nachádza katechéza vhodné prostredie k tomu, aby predstavila Božie slovo v jeho plnosti. Katechéza sa nikde inde nemôže lepšie stať učením, výchovou a životnou skúsenosťou ako vo farskom spoločenstve. V tomto ambiente sú všetky výchovné otázky rovnako dôležité pre všetkých a všetci spoločne pracujú na spoločnom dobre, každý na svojom poli. Vo farskom spoločenstve môžeme použiť všetky sily na výchovu k viere.
No zároveň farské spoločenstvo sa nemôže uzatvoriť do seba: musí dýchať životom svetovej Cirkvi a musí byť vnímavá na potreby diecézy.
Charakteristikou farskej katechézy je, že uvádza do života cirkvi a do apoštolátu.
4.2. Zodpovednosť a úloha farského spoločenstva v katechéze
Farské spoločenstvo je prvým miestom pre katechézu (porov. CT 67). Fary musia i naďalej ostať "najvýznačnejším miestom" katechézy (porov. VDK 257).
Človek uskutočňuje svoje povolanie v spoločenstve. V kresťanskom spoločenstve prežíva svoje povolanie, pretože spoločenstvo je nositeľom minulosti a pripravuje budúcnosť. V spoločenstve sa formujú a dozrievajú kresťanské čnosti (porov. KKC 1880).
Vedúci spoločenstva má dôležitú úlohu, aby v členoch spoločenstva prebudil pocit zodpovednosti za katechézu.
4.3. Farská katechéza a jej charakter
Katechéza v Cirkvi má rozličné formy. Medzi nimi farská katechéza má významné miesto.
Cieľom farskej katechézy je uvedenie do kresťanského života, zapojenie sa do liturgického spoločenstva, má pomôcť zakúsiť zážitok zo spoločenstva, má prehĺbiť katechézu a pripraviť na sviatostný život.
Farská katechéza má poukázať na hodnotu spoločenstva a liturgie, napomáha rastu, pomáha spoločne prežívať liturgické úkony, zvlášť Eucharistiu, ktorá je znakom i prameňom rastu spoločenstva.
Mnoho ľudí má veľmi málo skúseností z farského spoločenstva. Týchto treba postupne pripraviť a uviesť do jeho života.
Katechéti majú byť nápomocní v tom, aby sa fara stala centrom komunitného života Cirkvi. Zároveň katechetická služba vo farskom spoločenstve má veriacich viesť k misijnému povolaniu, k tomu, aby Ježišovo poslanie sa vzťahovalo na všetkých a bolo zodpovednosťou všetkých.
4.3.1. Práca farských spoločenstiev
Farnosť sa stane vtedy spoločenstvom, ak v nej budú žiť menšie spoločenstvá.
Skupinky žijúce vo farnosti so svojimi charakteristikami tvoria a živia jedno spoločenstvo a svojimi charizmami toto spoločenstvo obohacujú. Skúsenosť v katechéze nás vedie k tomu, aby sme zdôrazňovali potrebu života v spoločenstve.
Keď hovoríme o rôznych skupinkách a združeniach, nechceme zdôrazniť iba duchovnú hodnotu života spoločenstva, ale aj dôležitú úlohu sprostredkovateľa v celom spoločenstve. Takto sú dôležitými pomocníkmi v katechéze a výchove k viere.
V katechéze treba predstaviť rôzne možnosti, aby každý naplnil svoje túžby. Katechéza má tiež spájať jednotlivé skupiny s farským spoločenstvom (porov. VDK 156, 153, 263, 264).
4.3.2. Rôzne skupinky
Katechéza oslovuje všetky oblasti ľudského života, veď tam, kde je prítomný človek, musí byť prítomná aj katechéza. Cirkev kvôli svojmu poslaniu nemôže vylúčiť žiadnu príležitosť k tomu, aby slúžila človeku, aby ho formovala a pomáhala mu rásť vo viere.
Púte, tábory, výlety, a iné skupinové programy sú dobrou pôdou na prípravu katechézy. V týchto situáciách účastníci sú spravidla otvorenejší a preto i ľahšie formovateľní.
Katechéza sa zaoberá životnými otázkami človeka. V už spomenutých programoch sa tieto životné otázky vynárajú spontánne. Preto ich považujeme za dôležitú formu katechézy.
5. Zapájanie rodičov do katechézy detí
Rodič je prvým katechétom svojich detí. Preto v katechéze nemôžme zanedbať rodičov. Rodič je autoritou: dáva svojmu dieťaťu príklad, odovzdáva mu hodnoty a symboly spoločenstva. Katechéza teda musí na prvom mieste pomáhať rodičom plniť si ich povinnosť. Treba vybudovať takú katechézu, v ktorej - za pomoci katechétu - je rodič jednoznačne najdôležitejšou osobou v náboženskej výchove dieťaťa. Katechéza musí pomáhať rodičom v otázkach výchovy tak po stránke odbornej ako i náboženskej.
Zvláštne možnosti aktívneho zapájania rodičov: príprava ku sviatostiam, rozhovory o úlohách a problémoch v jednotlivom vekovom období, výlety, skupinové aktivity detí, objasňovanie katechetických pojmov, organizácia rodinnej liturgie, pomoc v modlitbovom živote.
Je dôležité pozvať na faru aj rodičov tých detí, ktoré navštevujú školské vyučovanie náboženstva. Otvára sa tu možnosť vysvetliť im, čo sa učia, aké pedagogické zásady sleduje katechéta a v čom vie pomôcť rodičom.
V tomto zmysle sú dôležité pravidelné stretnutia s rodičmi detí, ktoré sa pripravujú na prvé sv. prijímanie. Spravidla deti posielajú rodičia avšak oni sami nepraktizujú svoju vieru. Kým sa zapájajú do plnenia úloh svojich detí, otvára sa možnosť porozprávať sa s nimi o ich živote a otázkach či problémoch ich náboženského života.
Na stretnutiach rodičov birmovancov sa zasa otvára možnosť prediskutovať otázky výchovy v období dospievania. Ak zistia, že dostávajú primeranú pomoc, skôr sa zapoja do ostatných programov farnosti.
6. Prepojenie medzi školskou a farskou katechézou
Farská a školská katechéza sú dve rôzne formy katechézy Cirkvi. V žiadnom prípade ich nemožno postaviť proti sebe. Obe majú rôzne podmienky, možnosti, hodnoty a z časti i ciele. Z toho vyplýva, že treba používať rôzne metódy v školskej a farskej katechéze (porov. VDK 73).
Farnosť musí byť i naďalej ťažiskovým miestom katechézy (porov. VDK 254, 257, 258). Školská katechéza musí úzko spolupracovať s farskou katechézou. Farár je spojivom medzi školskou a farskou katechézou.
Katechéza musí človeka zapájať aj do spoločenstva, pretože nemožno vybudovať spoločenstvo bez kresťanskej identity. Človek prežíva lásku voči Bohu a ľuďom práve v spoločenstve (porov. KKC 2179).
Hoci aj škola je dôležitou formou kresťanského spoločenstva a miestom odovzdávania viery, predsa toto spoločenstvo je dočasné a jeho liturgická dimenzia sa neprejavuje v takej miere, ako vo farskom spoločenstve.
Aj žiaci z katolíckych škôl sa musia zapájať do života farnosti primerane svojmu veku.
Vieme však, že za súčasných podmienok školská katechéza spĺňa najmä misijné poslanie. Metódy, názorné pomôcky a reč tém má skôr iniciačný charakter (porov. VDK 75). V mnohých prípadoch cieľom je prebudenie viery, pretože nemožno predpokladať, že by deti alebo ich rodičia boli aktívnymi veriacimi alebo že by patrili do nejakého spoločenstva, kde môžu rozvíjať svoju vieru. Na náboženskú výchovu v takomto prostredí treba pozerať ako na preevanjelizáciu. Táto katechéza je súčasťou katechumenálnej katechézy, v ktorej sa deti zúčastňujú prvého ohlasovania. O hlbšej duchovnej formácii môžeme hovoriť iba vtedy, keď sa dieťa zapojilo do života farského spoločenstva. Aj v školskej katechéze treba využiť všetky príležitosti k tomu, aby sme oslovili rodičov a - nakoľko je to možné - zapojili ich do života farského spoločenstva. Tak objektom školského vyučovania náboženstva sú rodičia.
Často sa stáva, že sa deti pripravujú na prijatie sviatostí v rámci školskej katechézy: na prvú spoveď, prvé prijímanie a birmovku. VDK však hovorí: "Vzťah medzi školským vyučovaním náboženstva a katechézou je vzťahom odlišnosti a dopĺňania sa. Je neoddeliteľné spojenie a zároveň jasná odlišnosť medzi vyučovaním náboženstva a katechézou" (VDK 73). Preto prípravu na prijatie sviatostí treba dopĺňať vo farskom spoločenstve. Zanedbanie tejto povinnosti robí neúčinnou aj najobetavejšiu prácu (porov. CT 24).
Pri školskom vyučovaní náboženstva treba venovať zvláštnu pozornosť vybudovaniu dobrých vzťahov voči ostatným pedagógom a zamestnancom dialógu.
III. Úlohy katechézy v Maďarsku - prebiehajúce práce
1. Plány
Naše úlohy treba plánovať a realizovať tak, aby sme mali na zreteli nasledovné:
- Na základe Všeobecného direktória pre katechézu zostavujeme Maďarské direktórium pre katechézu, ktoré má pomáhať obnoviť spôsob katechizácie vzhľadom na situáciu a potreby v Maďarsku. Chceme vyzdvihnúť potrebu evanjelizácie katechumenátu a misijného poslania ako i dôležitosť katechézy dospelých. V tomto zmysle chceme upresniť a napomáhať katechumenálnu katechézu detí a mládeže, zdôrazňujúc pritom jej charakter spoločenstva najmä v súvislosti so sviatosťami.
- Na základe Maďarského katechetického direktória považujeme za dôležité vypracovať Maďarský katechetický projekt. V tomto Projekte dostanú dôležité miesto - spolu s praktickou pomocou - rôzne skupiny, rodičia, ľudia žijúci na periférii spoločnosti, tí čo potrebujú špeciálnu prípravu, príprava skupinovej katechézy
- Zároveň s vypracovaním Maďarského katechetického projektu je dôležité prepracovať program základnej, resp. permanentnej formácie katechétov, aby mohli spoznať už v základnej príprave Všeobecné direktórium pre katechézu a aby boli náležite pripravení.
- Taktiež treba prepracovať knihy, metodiky a didaktické pomôcky pre prípravu katechétov.
- Po príprave národných základných dokumentov, resp. súčasne s nimi treba vypracovať Maďarský katechizmus - v prvom rade pre dospelých - a učebnice náboženstva spolu s metodikami pre rôzne vekové skupiny
- Popri už uvedených dokumentoch treba uviesť do praxe Uvádzanie dospelých do katechumenátu (OICA).
- Súčasne so zavedením inštitútu katechumenátu treba organizovať stretnutia o duchu dokumentov a vypracovať metodiky k praktickej katechéze v tejto oblasti.
2. Prebiehajúce práce
- V januári 1998 sa začali práce na vypracovaní Maďarského direktória pre katechézu. V prípravných prácach spolupracovali zodpovední za katechézu z jednotlivých diecéz spolu s odborníkmi v pedagogike a katechetike. Dokument potom spracovávala užšia pracovná skupina. Pripravený pracovný dokument dostali na posúdenie predstavitelia jednotlivých diecéz a odborníci (teológovia, formátori katechétov, katechéti a pastorační kňazi). Pracovná skupina prepracovala materiál na základe pripomienok a odovzdajú ho na posúdenie zodpovedným za jednotlivé diecézy. Nakoniec ho budú posudzovať jednotliví diecézni biskupi. Potom, po rozhodnutí Konferencie biskupov - pravdepodobne na jeseň tohto roku - bude Maďarské direktórium pre katechézu uvedené do života.
Direktórium sleduje koncepciu Všeobecného direktória pre katechézu.
Kritériá pre Maďarské direktórium pre katechézu:
- Úloha katechézy v poslaní Cirkvi - so zvláštnym dôrazom na nedostatky katechézy v uplynulých desaťročiach.
- Spoločenské javy a ich vplyv na proces odovzdávania viery - misia a evanjelizácia.
- Protagonisti katechézy a s nimi spojené úlohy - zvláštne úlohy katechézy s dôrazom na dospelých.
- Spoločenský charakter katechézy - úloha spoločenstva v katechéze.
- Katechumenát - katechumenálny charakter katechézy na prípravu k sviatostiam.
- Špeciálna úloha Biblie a liturgie v katechéze.
- Príprava katechétov na ich poslanie - nový pohľad.
- Organizácia katechézy a zabezpečovanie pomôcok.
Aby sme mohli uviesť do praxe Direktórium, pripravujeme stretnutia s kňazmi, permanentnú formáciu katechétov a špeciálne stretnutia.
- Maďarský katechetický projekt určuje konkrétne potreby jednotlivých vekových skupín a úlohy spojené s nimi a ponúka teoretickú i praktickú pomoc v ich uskutočnení. Projekt sme začali vypracovávať v roku 1996, keď už boli dané základy Všeobecného direktória pre katechézu. Koncept sa skladal z dvanástich článkov a v praxi ho vyskúšali mnohé farské spoločenstvá: bol to Katechumenát detí, Príprava na sviatosť pokánia, Príprava na prvé prijímanie a Príprava na sviatosť birmovania. Tieto materiály sledovali úpravy Všeobecného direktória pre katechézu a majú na zreteli katechumenálny charakter. Očakávame ich celoplošné zavedenie. Spracúvame ďalšie časti. V tomto roku sú to: Všeobecné zásady, Katechumenát dospelých a Katechéza dospelých.
- Začali sme s obnovou programu základnej formácie katechétov. Pripravujeme obnovu permanentnej formácie katechétov a obnovu katechetických metód.
- Aby boli jednotné učebnice náboženstva pre jednotlivé ročníky, od jari tohto roku pracujeme na zostavení jednotných kritérií. Potom bude nasledovať prepracovanie učebníc a spracovanie nových. Tieto budú materiálom Konferencie biskupov. Táto séria učebníc bude sledovať obnovený pohľad na katechézu, štýl jej reči, metódy a zmenené podmienky ku katechéze. Predpokladáme, že časť týchto plánov zrealizujeme v roku 2000.
- Uživotnenie dokumentu OICA začína v septembri tohto roku.
Je rozpracovaný katechetický materiál pre katechumenát dospelých. V auguste tohto roku sme začali formáciu kňazov a katechétov jednotlivých diecéz v oblasti katechumenátu.
Videá