Katechéza rodín

Katechéza rodín

Marián Bublinec

 

Analýza súčasnej situácie

1. Prianie Cirkvi

Svedectvo kresťanského života, ktoré rodičia vydávajú v kruhu rodiny, dostáva sa deťom v ovzduší nežnosti a úcty k matke a otcovi. Deti tak vnímajú a radostne prežívajú blízkosť Boha a Ježiša Krista, ako im ju predstavujú rodičia, táto prvá kresťanská skúsenosť zanecháva často rozhodujúcu stopu, ktorá trvá po celý život. Takéto náboženské prebudenie detí v rodinnom prostredí má nenahraditeľný charakter.1 Rodinná katechéza totiž predchádza, sprevádza a obohacuje každú inú formu katechézy.2 Z tohto dôvodu je potrebné, aby kresťanské spoločenstvo venovalo celkom osobitnú pozornosť rodičom. Pomocou osobných kontaktov, kurzov, ako aj katechézy dospelých, adresovanou rodičom, treba im pomáhať vziať na seba dnes osobitne citlivú úlohu - vychovávať vo viere svoje deti.3

 

2. Reálny stav

Pohľad Magistéria Cirkvi na katechézu rodín, rodičov, alebo katechézu v rodine, pohľad Cirkvi na nezastupiteľnú úlohu rodičov je jasný a jednoznačný.

Je však pravdou i to, že toto jej učenie je príliš často na úrovni zbožného priania, že v praxi sa pre rodičov, rodiny nerobí nič, alebo takmer nič. A preto je možné konštatovať, že katechéze /či pastorácii/ rodín sa z pohľadu celodiecézneho venuje málo pozornosti, najmä ak zoberieme do úvahy, že takmer všetky uvedené dotazníky boli vyplnené kňazmi. Podľa určitých odpovedí sa dá usúdiť, že tejto činnosti sa viac venujú laické hnutia.4 Podobné konštatovania sa ozývajú i z ostatných pracovných materiálov jednotlivých Katechetických stredísk.

 

3. Má rodina šancu?

Často sa o rodine hovorí, menej často sa pre ňu niečo robí. Niekedy preto, že si dostatočne neuvedomujeme jej dôležitosť, niekedy preto, lebo si myslíme, že to jednoducho aj tak nepôjde, že stratila svoju pôvodnú úlohu a nikdy viac ju už nezíska späť. Bola by to chyba, pretože sa ukazuje, že práve rodina v dnešnej dobe má u mladých ľudí v Európe prvé miesto medzi hodnotami, ktoré si najviac vážia. Rodina patrí súčasnosti, aj keď ako problém, ale problém, ktorým sa treba zaoberať. Mladá generácia súčasnosti je charakterizovaná skôr potrebou rodiny. Rodina sa potvrdzuje ako najpotrebnejšia inštitúcia, ktorej veľmi dôveruje 82 % opýtaných mladých ľudí.5 Mladí od rodičov nečakajú už iba slobodu a autonómiu, ako to bolo v minulosti, ale čakajú od nich vzťah lásky a priateľstva. Podľa výskumov COSPES na tieto očakávania odpovedá rodina v pozitívnej miere.6 Ak mladí ľudia dôverujú rodine, tak je to preto, lebo po úteku rodičov z rodiny, ktorým boli charakterizované 70. a 80. roky, teraz nastáva návrat otca a matky k rodine a k ich úlohám. Začiatkom 90. rokov sa situácia istým spôsobom mení k lepšiemu. Otcovstvo a materstvo sa považuje za čosi viac ako to bolo predtým. Po skúsenostiach patriarchálnych, po reakcii feministickej, po narcisizme manželov vyrastajú nové dimenzie - dimenzie byť rodičmi.7 Nestretáme sa už s otcami, ktorí žijú na periférii rodinného a východného života, ale skôr s otcami, ktorí pracujú mimo rodiny, avšak veci rodinné nie sú pre nich cudzie. Po období, v ktorom sa hovorilo o smrti otca, prichádza ďalšie, ktoré hovorí o jeho znovuobjavení. Aby sme mohli znovu zrekonštruovať osobnosť otca, bola spravená anketa, ktorá nám v tom môže pomôcť.

Čo sa týka vonkajšej práce a politiky podľa mladých ľudí otec je do toho všetkého zainteresovaný viac ako oni sami. Neprejavujú sa veľké rozdiely v niektorých základných hodnotách, ako je česť, úcta k druhým a náboženstvo. Mladí považujú súčasných otcov za viac viazaných k rodine, ale v osobných vzťahoch sú menej tolerantní a viac autoritatívni. Nie sú veľmi otvorení novotám a skôr sa pridŕžajú tradícií.8 Táto charakteristika súčasného otca utvorená samotnými mladými ľuďmi nechce vôbec zakrývať kritické body, s ktorými sa ponímanie otca v súčasnosti stretá. No aj to je pravda, že heslo 70. rokov, ktoré hovorilo: Preč s otcami a učiteľmi, je nahradené novým, ktoré znie: Nie ďaleko od otcov a blízko k matkám.9 Vzťah matky k rodine sa takisto mení začiatkom 90. rokov. Mení sa preto, lebo sa mení i postoj ženy k materstvu. Po prvých výkrikoch nezdravého feminizmu a nezdravej emancipácie prichádza moderná žena na to všetko, čo stratila takýmito postojmi. Dnešná žena sa snaží obrániť, alebo znovu si získať aspoň určitý priestor pre svoje materstvo a rodinu.10 Mnohé ženy dnes verejne hovoria o citoch, láske, obete bez toho, aby sa hanbili za to, čo sa iba pred nedávnom nazývalo °slabosťou°. Podľa Christiane Collange tieto city sú dôkazom túžby po dieťati a po rodine.11 Pre mladých ľudí dnešnej doby postava matky si ešte stále zasluhuje úctu a rešpekt, pretože v nej vidia symbol lásky, obety, nábožnosti. V rodinnom kruhu sa mladí ľudia priznávajú k väčšej naviazanosti na matku ako na otca. Zdôvodňujú to menším autoritarizmom, väčšou otvorenosťou pre novoty a väčšou disponovanosťou k dialógu.12 Podľa posledných výskumov sa zistilo, že modernej matke veľmi záleží na zdravom a vyrovnanom rozvoji svojho dieťaťa tak po stránke fyzickej, ako po stránke psychickej. Až potom nasledujú ďalšie hodnoty ako vedomosti, úspech, bohatstvo. 59 % opýtaných matiek by chcelo vychovať dieťa tak, aby bolo v prvom rade psychicky i fyzicky vyrovnané. Iba 5,9% matiek túži vo svojej výchove dosiahnuť cieľ, aby dieťa dosiahlo v živote veľké úspechy, 4,1% matiek chce v prvom rade pre svoje dieťa ekonomickú úspešnosť a 0,3 % túži, aby ich dieťa bolo nositeľom nejakej sociálnej, či politickej moci.13 Luciano Corradini zdôrazňuje, že pre otcov a matky súčasnosti sú deti dôležitejšie ako to bolo pred pár desiatkami rokov. V rodičoch totiž vzniká veľký, akútny pocit viny, ak svoje deti zanedbávajú a to zvlášť ak matky pracujú mimo domu.

Z toho, čo sa v krátkosti povedalo, rodina nie je v žiadnom prípade inštitúcia na zahodenie, ale je to inštitúcia, ktorá má u mladých najviac dôvery, preto je prirodzené, že by sme mali na nej viac v praxi stavať.

 

4. Čo robiť?

Bolo by treba prestať plakať nad tým, že nemáme rodičov, ktorí by sa venovali výchove detí a robiť všetko preto, aby sme ich mali. Kňazi ako biskupovi spolupracovníci majú podporovať rodinu v jej ťažkostiach a utrpeniach, majú stáť po boku jej členov a pomáhať im, aby hľadeli na svoj život vo svetle evanjelia. K rodinám sa majú vždy správať ako otcovia, bratia, pastieri a učitelia...14Avšak preto, aby to dokázali, je potrebné ich formovať už v seminári, kde má byť všetko vzdelávanie zamerané práve na rodinnú pastoráciu, tak, aby ju všetci bohoslovci považovali za najdôležitejšiu vo svojom kňazskom živote. Tak to pripomína Kongregácia pre katolícku výchovu vo svojom dokumente z roku 1993.15 Toto je všeobecná odpoveď. Konkrétnu odpoveď neviem. Tú si musí dať každý sám podľa svojich možností a schopností. Avšak ak chce zostať verný Cirkvi, mal by si ju určite nájsť ..

_________________________________________________________________

1 VŠEOBECNÉ DIREKTÓRIUM PRE KATECHÉZU, 226.

2 CT 68.

3 VŠEOBECNÉ DIREKTÓRIUM PRE KATECHÉZU, 226.

4 Cfr. DKS Košice - Katechéza rodín - súčasný stav a potreby.  (Pracovný materiál)

5 MALIZIA, G., Famiglia risorsa educativa, politiche pubbliche  e °Buono Scuola°, in CARLO NANNI (a cura di) La famiglia  e i figli, TORINO, SEI, 1994, p.265.

 Si possono qui prendere in considerazione anche I dati emersi  dall °ultima ricerca IARD °92 presentata a Milano qualche  tempo fa e realizzata su un campione di 2500 giovani di etá  compresa tra i 15 e i 29 anni: MION, R., Essere giovani negli  anni Novanta, in "Orientamenti pedagogici" 40 (1993) 2, p.  230: "Si diffonde sempre di piú un atteggiamento di  °esplorazione°, soprattutto quando il mercato tira e la  famiglia dá un sostegno (1 "80 % dei giovani dai 15 ai 29 anni  vive in famiglia, fenomeno unico nel nostro Paese fra tutti  quelli dell Europa)... "

6 Cfr. DE PIERI, S., Famiglia e scuola: causa e cura del  disagio, in "NPG" 29 (1995) 2, pp. 99-109

7 CORRADINI, L., La famiglia come soggetto educativo e come  partner della scuola, in "Orientamenti pedagogici" 40 (1993)  2, p. 293: "Sono quelle del campione CENSIS, famiglie piccole,  copposte per il 41,6 % da nuclei con figli unici e per il  39,7 % da nuclei con due figli, caratterizzate nel complesso  da un °organizzazione di tipo ancora tradizionale. La donna,  anche quando ha una professione extradomestica (nel campione  accade al 53,5 % delle madri) é il centro di gravitá della  cura della casa e del bambino. I padri appaiono meno  °altruisti°, anche se esiste un 17,3 % che dedica piú di tre  ore al giorno alla cura del figlio, benché sia nel 73 % dei  casi impegnato in condizione lavorativa a tempo pieno, per lo  piú come impiegato, residente al Nord."

8 BUCCIARELLI, C., Giovani e famiglia di origine, in CARLO NANNI

 (a cura di) La famiglia e i figli, cit., p. 68.

9 Cfr. ibid,. p. 70.

10 Cfr. NARDUCCI, C., La famiglia e i figli sotto i riflettori dei  mass-media, in CARLO NANNI (a cura di) La famiglia e i figli,  Torino, SEI, 1994, p. 49.

11 Cfr. COLLANGE, Ch,. Una famiglia su misura. Milano, Bompiani,  1994, pp. 73-74

12 BUCCIARELLI, C., Giovani e famiglia di origine in CARLO  NANNI (a cura di) La famiglia e i figli, cit., p. 69: "...  infatti i rapporti che sviluppa (madre) con i propri figli  sono caratterizzati da minore autoritarismo, maggiore apertura  alle novitá e disponibilitá al dialogo."

13 CORRADINI, L., La famiglia come soggeto educativo e come  partner della scuola, in "Orientamenti pedagogici" 40 (1993)  2 p. 292: "Lo scopo principale dell °educazione per il 59 %  delle madri intervistate é l°equilibrio psicofisico del  bambino. Solo 15, 9 % vede come finalitá l ´integrazione con  gli altri, il 9,3 % la conoscenza, il 5,81 % il sucesso, il  4,1 % il benessere economico, lo 0,3 % il potere sociale."

14 FAMILIARIS CONSORTIO, 73.

15 Cfr. CONGREGAZIONE PER L °EDUCAZIONE CATTOLICA, Direttive  sulla preparazione degli educatori nei seminari, 1993.

 

Náplň práce skupiny

Vychádzajte zo súčasnej situácie.

Nájdite čo najviac možností.

Inšpirujte sa komentárom k analýze súčasného stavu a VDK.

1. Popíšte formu a obsah života rodinných spoločenstiev

2. Navrhnite, v čom rodinné spoločenstvo môže pomôcť rodinám

3. Navrhnite, v čom rodiny môžu pomôcť katechéze: školskej, detí,  mládeže, snúbencov, rodín, starých ľudí...

 

ZÁVERY PRÁCE V SKUPINE

Jednotliví manželia pociťujú povolanie svedčiť ostatným rodinám vo svojom kresťanskom živote. Potrebné od kňazov: posilniť ich, mať pre nich čas.

Problémy: počet sobášov klesá, rastie počet interupcií, pôrodnosť klesá, konzumizmus, nezamestnanosť, nedostatok času pre výchovu detí, prípravu k sviatostiam.

Príčiny: sú v spoločnosti, aj v rodičoch, t.z. vonkajšie  podmienky a egocentrizmus.

 

Ako by mala vyzerať kresťanská rodina?

Rodina ako domáca Cirkev = spoločenstvo lásky a života by mala mať:

- kresťanské myslenie, vedomie a štýl

- kresťanské poslanie

- dobrú komunikáciu, dôveru, obetavú lásku

- jasnú morálnu formáciu detí

 

Prostriedky, ktoré pomôžu vytvárať kresťanskú rodinu:

- vzdialená, blízka a bezprostredná príprava na manželstvo,  začínať v škole a hlavne v rodine

- 7 týždňový kurz pre snúbencov

- zakladanie spoločenstiev

- seminár pre rodičov pred krstom

- sväté omše za účasti detí a rodín, účasť rodín na liturgickom živote, večeradlá rodín

- ruženec s rodinami, poklona Eucharistii s rodinami

- využitie kresťanskej pedagogiky, ponuka literatúry

- duchovné obnovy pre manželov vo farnosti

- spoločné výlety a súťaže s rodinami

- robiť propagáciu aktivít, upútať aj iné rodiny

- zriadiť dekanátne centrá pre rodiny

- k aktivite podporiť starých ľudí s deťmi

- prednášky

- väčší záujem prejaviť aj o rodiny, kde je nezamestnanosť otcov,  napr. sprostredkovať kontakty, zriadiť databázu kresťanských  podnikateľov

- manželské rekolekcie

- pracovníci: aktivisti by mali absolvovať Školu rodiny, osobnú  formáciu, kurzy

 

Ako by mohla rodina pomôcť Cirkvi, kňazom?

- Evanjelizáciou, službou, svedectvom z manželského a rodinného  života pomáhať ďalším rodinám, rastu Cirkvi.

- Pomáhať uľahčiť kontakt medzi kňazom a laikmi.

- Prehlbovať vzťahy, otvorenosť a tým pomôcť aj riešiť problémy v rodine.

- Formácia v seminároch má byť vedená tak, aby každý kňaz  pokladal rodinnú pastoráciu za prvoradú. Zabezpečovať túto  formáciu.

Ak pomôžeme rodinám - pomôžeme tak katechéze vo všetkých vekových skupinách.

Videá